O mnie

Moje zdjęcie
Pierwszy Podcast Antropologiczny. Projekt dźwiękowy współtworzony przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powstał w ramach Warsztatów Etnologicznych prowadzonych przez dr Agatę Stanisz od roku 2012 oraz działalności Pracowni Antropologii Audiowizualnej.

poniedziałek, 24 września 2012

Bałkańska gawęda: wywiad z prof. Andrzejem Brenczem



Profesor Andrzej Brencz jest pracownikiem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie jest Kierownikiem Zakładu Etnologii Polski i to głównie z Polską związane są jego zainteresowania badawcze. Profesor jest bowiem specjalistą od Wielkopolski – tutejszej kultury, folkloru, specyfiki regionalnej. Niemniej jednak zamiłowania profesora nie ograniczają się jedynie do tego niewielkiego obszaru – drugim, nieco większym i również bardzo dla niego ważnym kawałkiem świata są bowiem Bałkany. Właśnie tematyki bałkańskiej dotyka nasz wywiad, który przeprowadziłyśmy z profesorem wiosną tego roku. Naszą inspiracją była niezwykle emocjonalna reakcja profesora Brencza na wieść, iż wybieramy się w najbliższym czasie na wycieczkę do Albanii. Zauważywszy jak silne uczucia wzbudza w nim wspomnienia Bałkanów stwierdziłyśmy, iż jest to jeden z najlepszych tematów, o których możemy z nim porozmawiać. Profesor Brencz opowiedział nam jak zaczęła się jego przygoda z Bałkanami, jak trafił tam po raz pierwszy jeszcze w latach studenckich, otrzymując możliwość wyjazdu na wymianę uczelnianą do Belgradu. Po tym pierwszym kontakcie z regionem miały miejsce następne – przyjazd studentów z Jugosławii do Polski, kolejne wyjazdy na badania terenowe, stypendium, zwiedzanie i wycieczki... Podczas tych wielu pobytów na południu profesor zdążył doświadczyć i zaobserwować wielu ciekawych sytuacji i zdarzeń. Stąd też w naszym podcaście znajdą się opowieści o tradycyjnym serbskim weselu, o mniej tradycyjnym pogrzebie, o wciąż żywej na tamtych terenach zasadzie krwawej zemsty... Nie zabraknie także ciekawostek o bałkańskiej kuchni, muzyce i alkoholach. Poprzez opowiedzenie kilku odrębnych historii profesor Brencz nakreśla charakter Bałkanów jako regionu, ich klimat i atmosferę oraz własny, specyficzny do nich stosunek. Bałkany bowiem były i są dla profesora Brencza regionem bardzo istotnym. Z jednej strony ze względu na swoją specyfikę, potencjał badawczy, niezwykle ciekawy teren etnograficzny jaki stanowią, jak i z powodów czysto emocjonalnych, osobistych sympatii. Mamy nadzieję, iż obydwa elementy wysłyszeć można w naszym podcaście. 

Wywiad przeprowdziły i opracowały:
Justyna Adamczewska
Justyna Gąsiorek
Marta Wojciechowska

W nagraniu zostały wykorzystane następujące utwory:

wszystkie pochodzą ze strony The Freesound Project

piątek, 21 września 2012

Dawno temu na dzikiej etnologii - wywiad z dr Piotrem Fabisiem


Bohaterem niniejszej audycji jest dr Piotr Fabiś, adiunkt w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, specjalizujący się w badaniach nad filmem, a zwłaszcza westernem jako mitem nowoczesności. Na wstępie możemy usłyszeć, czym powinien się charakteryzować prawdziwy gwiazdor filmowy i czy wystarczy do tego tylko świetne wyszkolenie. Następnie mowa jest między innymi o geniuszu Charliego Chaplina, o tym dlaczego był on artystą w najpełniejszym tego słowa znaczeniu i jak niezwykle osobiste były jego filmy. Zarazem możemy przekonać się, ile wspólnego mają z nim Humphrey Bogart czy Woody Allen. Słuchając wywiadu z dr. Fabisiem przekonamy się także, czym tak naprawdę jest western i jaką odgrywa rolę w kulturze. Dowiemy się, dlaczego wbrew pozorom jest to sztuka dla koneserów i dlaczego nawet krytycy filmowi czasem jej nie rozumieją. Poznamy uniwersalny schemat wszystkich tradycyjnych westernów i sprawdzimy, co w każdym z nich mogło być mimo wszystko nowego. Odkryjemy, że są one w istocie wyrazem bardzo konkretnych idei, na bazie których zbudowano Stany Zjednoczone Ameryki. Usłyszymy, który wielki filozof i jaki słynny ekonomista są obecni pośrednio we wszystkich westernach. Zarazem przekonamy się, czego uosobieniem jest ich główny bohater. Podczas rozmowy o westernach z antropologicznego punktu widzenia, ukazane zostaną też mutacje tego gatunku filmowego. Przykładem takim będzie między innymi "W samo południe", które potocznie postrzegane jest jako jeden ze sztandarowych westernów, ale de facto jest całkowitym wywróceniem ról i schematów. Pojawi się też antropologiczna interpretacja tak zwanych antywesternów, które w latach siedemdziesiątych zaczęły wypierać westerny tradycyjne. W związku z tym będzie też mowa o tym, który z tych dwóch wzorców pozwala poznać prawdziwy Dziki Zachód. Na koniec przeniesiemy się także do aktualnych wydarzeń w filmowym świecie. Przekonamy się, w jaki niezwykły sposób "Nietykalni", których wielu z nas widziało niedawno w kinach, pozwalają nam nie tylko zobaczyć przygody bohaterów, ale także wczuć się w ich przeżycia i zgłębić zawiłe tajniki ich osobowości.

Wywiad przeprowadzili i opracowali: 
Antoni Chojnacki 
Tomasz Kempiński 
Magdalena Kuczkowska 
Miłosz Skrodzki 

W nagraniu zostały wykorzystane następujące utwory:
powyższe nagrania pochodzą ze strony The Freesound Project 

sobota, 15 września 2012

James Clifford: seminarium część 1 oraz część druga

Zapraszamy do wysłuchania dwóch części z seminaryjnego spotkania z amerykańskim antropologiem Jamesem Cliffordem (Stanford University), które odbyło się 2 maja 2012 na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Spotkanie zostało zorganizowane przez Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej. W pierwszej części spotkania James Clifford wygłosił wykład  pt. "Repatriation and the Second Life of Heritage: Return of the Masks in Kodiak, Alaska", który można zobaczyć w formie audiowizualnej: tutaj.
Po wykładzie James Clifford wziął udział w 3-godzinnym seminarium oparte na czterech tekstach jego autorstwa:
Fort Ross Meditation. W: Routes: Travel and Translation in the Late 20th Century. Harvard University Press 1997, s. 299-346.
Indigenous Articulations. The Contemporary Pacific 2001, vol.13, nr 2, s. 468–490.
Looking Several Ways. Anthropology and Native Heritage in Alaska. Current Anthropology 2004, vol.15, nr 1, s. 5-30.
Varieties of Indigenous Experience. W: Indigenous Experience Today. Red. Marisol de la Cadena, Orin Starn. Berg Publications 2007, s.197-224.

Nagranie z seminarium zostało podzielone na dwie części. Moderatorem dyskusji był prof. Michał Buchowski, Dyrektor Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UAM w Poznaniu. W dyskusji wzięli udział: dr Łukasz Kaczmarek (US), dr Maciej Rajewski (UMSC w Lublinie), dr Hanna Cervinkowa (DSW we Wrocławiu), dr Aleksandra Wierucka (UG), dr Tomasz Rakowski (UW), dr Kacper Świerk (US), dr Jarema Drozdowicz (UAM w Poznaniu), dr Adam Kola (UMK w Toruniu), dr Ivan Peskov (UAM w Poznaniu), mgr Zuzanna Buchowska, dr Marek Pawlak, PhD student Erica Fontana (Univ. California, San Diego).

CZĘŚĆ PIERWSZA:



CZĘŚĆ DRUGA:



nagranie i edycja: Agata Stanisz
Zoom h4n + ECM-302B

czwartek, 13 września 2012

wywiad z dr Anną Weroniką Brzezińską



Stworzony przez nas podcast dotyczy postaci ciekawej i barwnej - dr Anny Weroniki Brzezińskiej – osoby bardzo zaangażowanej w działalność Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej w Poznaniu, biorącej udział w wielu ciekawych projektach. Postać pani doktor, lubiana i szanowana przez studentów za podejście i sposób nauczania, zaciekawiła nas na tyle, by poświęcić jej nasz pierwszy etnologiczny podcast studencki. Pani doktor A.W. Brzezińska opowiada w nim m.in. o studiach, początkach swej naukowej działalności, ulubionych projektach. Raczy nas również opowieściami - zarówno tymi dotyczącymi życia uczelni, jak i całkiem prywatnymi przemyśleniami na temat przeprowadzanych w terenie badań.
Wywiad podzielony został na bloki tematyczne – pierwszy z nich dotyczy początków pracy pani doktor i jej zaangażowania w różnorodne projekty badawcze, ulubionego rejonu badawczego i związanych z nim historii. Ciekawe okazały się spostrzeżenia na temat samych studiów etnologicznych i pracy w miejscu, w którym to uzyskała wiedzę i doświadczenie wykorzystane w późniejszym zawodzie. Bohaterka studenckiego podcastu opowiedziała nam o swoich osobistych spostrzeżeniach i uwagach dotyczących badań terenowych oraz tego, co to znaczy być etnologiem. Nieco więcej uwagi poświęciła swym badaniom na Żuławach, Kociewiu oraz Podkarpaciu, ponieważ są to rejony, z którymi jest silnie związana rodzinnie. Zajmuje się ona przede wszystkim mikrohistorią – wpływem historii na poszczególne jednostki. Jej naukowym marzeniem jest przeprowadzenie badań na Pomorzu Zachodnim, terenie nietkniętym przez etnologów.
Drugi blok pytań dotyczył jednego z projektów, w którym brała udział – był to FolkDesing, ciekawa inicjatywa mająca miejsce w roku 2009, w której pełniła rolę etnologa-eksperta, opowiadając o kulturze ludowej oraz rękodzielnictwie. Projekt ten dał początek dyskusji na temat folkloru w modzie. Ciekawą kwestią okazała się również podkarpacka szkoła rękodzielnictwa, którą ukończyła w czasie trwanie swych studiów, uzyskując certyfikat i oddając się w wolnym czasie plecionkarstwu.
Rozmowa z dr Anną Weroniką Brzezińską zakończona została pytaniami o zawodowe plany na przyszłość, a także prośbą o pewien przekaz do studiującej etnologię młodzieży. Dodała im otuchy i nieco pomysłów na siebie. Warto jej zdaniem brać udział w działaniach uczelni, a także szukać projektów poza nią. Pozwoli to na rozwinięcie swoich umiejętności oraz indywidualnych zainteresowań nabytych na studiach. Najbardziej niesamowitą rzeczą w byciu etnologiem jest rozmowa i poznawanie innych ludzi. 

 
wywiad zrealizowany przez:
Katarzyna Gust
Natalia Golik
Krzysztof Puławski
Joanna Rososzko

w nagraniu zostały wykorzystane następujące utwory:
32158__zin__piano-2-140bpm
110334__tomlija__traditional-eastern-instrument-sargija-improvisation-played-by-boris-todorovic
1906__nicstage__pianoloop
31297__freqman__silent-movie-sam-fox-hurry-music
23131__pcaeldries__countrysidesummerevening
37751__quilt__blues-for-the-masses-05
44360__debudding__clarinet-a-b-split-stereo-pair-nt-5-s
42953__freqman__gypsy-violin-variation
159451__setuniman__nice-tune-0q-15mb
32158__zin__piano-2-140bpm
29697__herbertboland__pianomood1
1281__plagasul__arpeggio6lop

wszystkie pochodzą ze strony The freesound project

Guhonoka znaczy przetrwać: wywiad z Małgorzatą Wosińską



Gościem naszej audycji jest mgr Małgorzata Wosińska, doktorantka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.Należy do takich towarzystw naukowych i stowarzyszeń, jak Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, Fundacja Barak Kultury czy Polsko- Niemiecka Fundacja Pomost. Pisze, współredaguje i redaguje teksty naukowe. Prowadzi liczne badania terenowe, zarówno w Polsce (Żuławy, Roztoczyzna), w państwach sąsiednich (Ponary na Litwie, Jutlandia), jak i w afrykańskiej Rwandzie.Jej zainteresowania naukowe skupiają się wokół antropologii pamięci, antropologii przestrzeni czy etnomuzykologii. Szczególną rolę w jej badaniach zajmuje kwestia ludobójstwa, o czym opowiada w niniejszym nagraniu. W pierwszej części wprowadza nas w świat Rwandy, opisując jej krajobraz i życie mieszkańców po ludobójstwie. Następnie mówi o roli świadkóww przywracaniu pamięci o traumatycznych wydarzeniach, konstytutywnych dla tożsamości danej grupy, po czym przybliża perspektywę ocalałych. Odwołuje się do polskich doświadczeń historycznych a także wskazuje na różne historiografie dotykające problematyki Holocaustu. Nagranie zamyka refleksja nad niemożnością opisu i przedstawienia doświadczenia śmierci.

wywiad zrealizowany przez: 
Karolina Baraniak
Martyna Borowicz
Joanna Klisz

w nagraniu zostały wykorzystane następujące utwory: 
1) Czołówka i zakończenie podcastu
Herbert Boland- Tribal Drums
2) Przerywnik
Andrew Duke- Eeriepiano