O mnie

Moje zdjęcie
Pierwszy Podcast Antropologiczny. Projekt dźwiękowy współtworzony przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powstał w ramach Warsztatów Etnologicznych prowadzonych przez dr Agatę Stanisz od roku 2012 oraz działalności Pracowni Antropologii Audiowizualnej.

wtorek, 13 grudnia 2016

Skarby z archiwum Oskara Kolberga – podsumowanie projektu

Dwuczęściowe nagranie ze spotkania podsumowującego dwuletni projekt edukacyjny realizowany przez Instytut im. Oskara Kolberga w Poznaniu. Spotkanie odbyło się 10 grudnia 2016 roku.

W pierwszej części podsumowania całości działań dokonała Marta Machowska, później uczestnicy opowiedzieli o tym, co w ciągu ostatniego roku udało im się zrealizować. W imieniu nieobecnego Piotra Filipowskiego, dyrektora Zespołu Szkół w Bronikowie, wydarzenia towarzyszące otwarciu skweru imienia Oskara Kolberga i Bogumiła Hoffa w Morownicy opowiedziała Ewa Antyborzec. Nastepnie Ewa Lorenz z Zespołu Szkół w Szkaradowie zaprezentowała roczny cykl zajęć Szakiety bliżej folkloru, w ramach którego powstał strój szkaradowski dla dziecięcej grupy obrzędowej. Kolejne dwa projekty zostały zrealizowane w Zbąszyniu. Magdalena Rożek z Biblioteki Publicznej w Zbąszyniu i Gabriela Kamińska z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Przyprostyni opowiedziały o Spotkaniu z Kolbergiem i folklorem. Maria Leśnik i Hanna Matyaszczyk z Gimnazjum w Zbąszyniu pokazały w jaki sposób do zabaw ludowych zachęciły młodzież gimnazjalną.  Daria Andrzejewska i Magdalena Wojciechowska, czyli Biskupianki w Podróży, we współpracy z Muzeum Stolarstwa i Biskupizny w Krobi przedstawiły swój pomysł na organizację półkolonii, podczas których wspólnie z dziećmi powstało przedstawienie o krobskim pustelniku. Agnieszka Wujek i Krzysztof Polowczyk z Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi opowiedzieli w jaki sposób Gmina Krobia wspiera edukację regionalna oraz w jaki sposób wyglądają wakacje spędzone z Małym Taborem Wielkopolskim. Na koniec Ewa Gąsienica-Brożyńska  z Wiejskiego Stowarzyszenie Integracyjnego WIETIN opowiedziała o warsztatach Z kuchni Oskara Kolberga.

W drugiej części spotkania Ewa Antyborzec i Maciej Prochaska zapoznali uczestników z archiwum Oskara Kolberga, pokazali najciekawsze jego fragmenty oraz opowiedzieli o specyfice pracy terenowej i archiwalnej w czasach Kolberga. Ostatnim elementem spotkania było wspólne obejrzenie filmu Oskar Kolberg. Życie i pasja (reż. Joanna Fido i Ewa Rozwadowska, scenariusz Ewa Rozwadowska, prod. Fido Film, Warszawa 2015).
Spotkanie prowadziła Anna Weronika Brzezińska, a dokumentowała Karolina Dziubata.

Projekt pt. "Skarby z archiwum Instytutu im. Oskara Kolberga. Program edukacyjny dla uczniów i nauczycieli" realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, w ramach programu "Dziedzictwo kulturowe", priorytet "Kultura ludowa i tradycyjna".


fot. Karolina Dziubata


piątek, 2 grudnia 2016

Ciało migranta w fantazjach geopolitycznych

Nagranie wykładu wygłoszonego przez dr. Ivana Peshkova pt. "Ciało migranta w fantazjach geopolitycznych. Chińska agresja biologiczna w dyskursach nacjonalistycznych Rosji. Wykład został wygłoszony 15.06.2016 w Centum Kultury Zamek w Poznaniu i  był częścią cyklu spotkań poświęconych tematyce uchodźczej i migracyjnej organizowanych przez Centrum Badań Migracyjnych.

Dr Ivan Peshkov przygląda się sposobom mitologizacji ludności przygranicznej w rosyjskich dyskursach nacjonalistycznych i odpowiada na następujące pytania: dlaczego nieliczna diaspora chińska na Syberii prowokuje w rosyjskich dyskursach nacjonalistycznych apokaliptyczną wizję utraty wschodnich terenów kraju? Dlaczego sinizacja chińskich Rosjan jest postrzegana jako agonia etniczna i katastrofa kulturowa społeczności? W jaki sposób wyobrażenia z okresu sowieckiego o politycznej nielojalności rosyjskich emigrantów w Chinach są wypierane przez projekcje o nielojalności etnicznej i rasowej?

Dr Ivan Peshkov - pracuje  w Instytucie Wschodnim Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Specjalizuje się w zagadnieniach rozwoju społecznego w przygranicznych rejonach Azji Północno-Wschodniej ze szczególnym uwzględnieniem upolitycznienia migracji, mitologizacji wspólnot transgranicznych oraz  adaptacji repatriantów.


Nagranie wykonała Agata Stanisz