O mnie

Moje zdjęcie
Pierwszy Podcast Antropologiczny. Projekt dźwiękowy współtworzony przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powstał w ramach Warsztatów Etnologicznych prowadzonych przez dr Agatę Stanisz od roku 2012 oraz działalności Pracowni Antropologii Audiowizualnej.

sobota, 11 czerwca 2016

Prawo a dyskryminowanie

Nagranie wykładu dr. Witolda Klausa z Instytutu Nauk Prawnych Polskiej Akademii Nauk oraz Prezesa Stowarzyszenia Interwencji Prawnej pt. "Prawo a dyskryminowanie”. Wykład zorganizowany przez Centrum Badań Migracyjnych UAM w Poznaniu w Centrum Kultury Zamek w dniu 18.05.2016. Wykład jest częścią cyklu spotkań poświęconych tematyce uchodźczej i migracyjnej organizowanych przez Centrum Badań Migracyjnych. 

Czym jest "dyskryminacja"? Czy samo prawo może dyskryminować? Czy cudzoziemcy są w Polsce dyskryminowani? Czy wymaganie od cudzoziemców zezwolenia na pracę to dyskryminacja? A co z umieszczeniem ich za kratami w strzeżonym ośrodku dla cudzoziemców? Czy cudzoziemcy powinni zarabiać tyle samo co polscy pracownicy? A czy powinni mieć prawo do korzystania z pomocy społecznej w naszym kraju?  W powszechnym przeświadczeniu, kiedy myślimy o prawie w kontekście dyskryminacji, szukamy w nim sposobów i środków ochrony przed tym zjawiskiem. Uciekamy się niejako pod ochronę prawa. I rzeczywiście może ono pełnić taką funkcję, co więcej wykształciła się nawet cała odrębna gałąź prawa – prawo antydyskryminacyjne, które w pewnym zakresie chroni przebywających w Polsce cudzoziemców. Jednakże na relację prawo versus dyskryminacja można też spojrzeć od innej strony. Bywa bowiem tak, że prawo jest ślepe na nierówne traktowanie, gdyż odpowiednie przepisy – wbrew społecznemu poczuciu sprawiedliwości czy słuszności – nie postrzegają określonych sytuacji jako dyskryminujących. Zdarza się także, że prawo samo i to celowo nierówno traktuje ludzi np. migrantów, zabraniając im dostępu do niektórych uprawnień czy wręcz karząc za zachowania, za które obywatele ukarani by nie byli. Przypatrzmy się zatem podejściu Temidy do cudzoziemców – kiedy ich chroni, kiedy karze, a w jakich przypadkach jest ślepa na ich los.


Nagranie wykonała Agata Stanisz

1 komentarz:

  1. Jeśli chodzi o prawo pracy obowiązujące cudzoziemców to wszystkie potrzebne informacje na ten temat znajdziecie tutaj https://www.polskibiznes.info/prawo-pracy-dla-cudzoziemcow-gdzie-szukac-porady/ . Jest tu sporo porad i podpowiedzi, z któymi według mnie jak najbardziej warto jest się zapoznać

    OdpowiedzUsuń