O mnie

Moje zdjęcie
Pierwszy Podcast Antropologiczny. Projekt dźwiękowy współtworzony przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powstał w ramach Warsztatów Etnologicznych prowadzonych przez dr Agatę Stanisz od roku 2012 oraz działalności Pracowni Antropologii Audiowizualnej.

niedziela, 14 stycznia 2018

Garbage Studies: panel dyskusyjny

Nagranie panelu dyskusyjnego poświęconego zagadnieniu „śmieci”, podczas którego, z perspektywy nauk humanistycznych oraz przyrodniczych (archeologii, socjologii, antropologii, historii oraz ekologii), przyglądnięto się kulturowym i ekologicznym aspektom odpadków.Panel odbył się 9 stycznia 2018 roku się w Sali J. Kostrzewskiego Collegium Historicum Novum UAM o godz. 15.00. Został zorganizowany we współpracy trzech kół naukowych z Wydziału Historycznego: Koła Naukowego Studentów Archeologii, Studenckiego Koła Naukowego Etnologów, Studenckiego Koła Naukowego Wschodoznawców.




Warto w tym miejscu przywołać słowa Zygmunta Baumana: „Pozbywamy się śmieci w najradykalniejszy i najskuteczniejszy sposób: nie patrzymy na nie, sprawiając, że stają się niewidzialne, i nie myślimy o nich, sprawiając, że stają się nie do pomyślenia”. Na przekór temu stwierdzeniu przedmiotem naszych zainteresowań naukowych uczyniliśmy przedmioty na co dzień niezauważane, wadliwe, uszkodzone, niemodne, brzydkie, wykluczone, przestarzałe, nieaktualne, niepasujące, brudne, zniszczone, odrzucone oraz bezwartościowe.

W panelu udział wzięło sześciu pracowników Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, przedstawiciele poszczególnych dyscyplin naukowych: archeologii, socjologii, antropologii, historii, wschodoznawstwa oraz ekologii.
Moderator panelu: Marcin Mielewczyk ze Studenckiego Koła Naukowego Etnologów

piątek, 5 stycznia 2018

Etnologia i socjologia – wspólnie o badaniu społeczeństwa: panel dyskusyjny

Panel dyskusyjny zorganizowany 18.12.2017 roku przez Koło Naukowe Studentów Socjologii UAM i Studenckie Koło Naukowe Etnologów UAM poświęcony został zagadnieniu wzajemnych relacji między socjologią i antropologią. Punktem wyjścia dla dyskusji jest kwestia granic obu dziedzin wywodzących się ze scjentystycznych dążeń do sztucznego ustanawiania podziałów w ramach nauk społecznych oraz które w erze interdyscyplinarności tracą rację bytu. W Polsce rolę eksperta w kwestii życia społecznego pełni socjologia będąc bardziej skuteczna i pozostawiając antropologię na marginesie debaty publicznej. Wobec powyższego celem panelu była próba odpowiedzi na pytanie o to, dlaczego tak jest i czy tak być musi, ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki i polskiego kontekstu – tym bardziej, że każda z dyscyplin korzysta z osiągnięć drugiej. Wspólnym mianownikiem dla socjologii oraz antropologii jest nie tylko zainteresowanie człowiekiem i życiem społecznym, ale także wykorzystywane przez badaczy obu dyscyplin metody jakościowe, które niejednokrotnie bywają kością niezgody.