O mnie

Moje zdjęcie
Pierwszy Podcast Antropologiczny. Projekt dźwiękowy współtworzony przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powstał w ramach Warsztatów Etnologicznych prowadzonych przez dr Agatę Stanisz od roku 2012 oraz działalności Pracowni Antropologii Audiowizualnej.

czwartek, 13 września 2012

wywiad z dr Anną Weroniką BrzezińskąStworzony przez nas podcast dotyczy postaci ciekawej i barwnej - dr Anny Weroniki Brzezińskiej – osoby bardzo zaangażowanej w działalność Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej w Poznaniu, biorącej udział w wielu ciekawych projektach. Postać pani doktor, lubiana i szanowana przez studentów za podejście i sposób nauczania, zaciekawiła nas na tyle, by poświęcić jej nasz pierwszy etnologiczny podcast studencki. Pani doktor A.W. Brzezińska opowiada w nim m.in. o studiach, początkach swej naukowej działalności, ulubionych projektach. Raczy nas również opowieściami - zarówno tymi dotyczącymi życia uczelni, jak i całkiem prywatnymi przemyśleniami na temat przeprowadzanych w terenie badań.
Wywiad podzielony został na bloki tematyczne – pierwszy z nich dotyczy początków pracy pani doktor i jej zaangażowania w różnorodne projekty badawcze, ulubionego rejonu badawczego i związanych z nim historii. Ciekawe okazały się spostrzeżenia na temat samych studiów etnologicznych i pracy w miejscu, w którym to uzyskała wiedzę i doświadczenie wykorzystane w późniejszym zawodzie. Bohaterka studenckiego podcastu opowiedziała nam o swoich osobistych spostrzeżeniach i uwagach dotyczących badań terenowych oraz tego, co to znaczy być etnologiem. Nieco więcej uwagi poświęciła swym badaniom na Żuławach, Kociewiu oraz Podkarpaciu, ponieważ są to rejony, z którymi jest silnie związana rodzinnie. Zajmuje się ona przede wszystkim mikrohistorią – wpływem historii na poszczególne jednostki. Jej naukowym marzeniem jest przeprowadzenie badań na Pomorzu Zachodnim, terenie nietkniętym przez etnologów.
Drugi blok pytań dotyczył jednego z projektów, w którym brała udział – był to FolkDesing, ciekawa inicjatywa mająca miejsce w roku 2009, w której pełniła rolę etnologa-eksperta, opowiadając o kulturze ludowej oraz rękodzielnictwie. Projekt ten dał początek dyskusji na temat folkloru w modzie. Ciekawą kwestią okazała się również podkarpacka szkoła rękodzielnictwa, którą ukończyła w czasie trwanie swych studiów, uzyskując certyfikat i oddając się w wolnym czasie plecionkarstwu.
Rozmowa z dr Anną Weroniką Brzezińską zakończona została pytaniami o zawodowe plany na przyszłość, a także prośbą o pewien przekaz do studiującej etnologię młodzieży. Dodała im otuchy i nieco pomysłów na siebie. Warto jej zdaniem brać udział w działaniach uczelni, a także szukać projektów poza nią. Pozwoli to na rozwinięcie swoich umiejętności oraz indywidualnych zainteresowań nabytych na studiach. Najbardziej niesamowitą rzeczą w byciu etnologiem jest rozmowa i poznawanie innych ludzi. 

 
wywiad zrealizowany przez:
Katarzyna Gust
Natalia Golik
Krzysztof Puławski
Joanna Rososzko

w nagraniu zostały wykorzystane następujące utwory:
32158__zin__piano-2-140bpm
110334__tomlija__traditional-eastern-instrument-sargija-improvisation-played-by-boris-todorovic
1906__nicstage__pianoloop
31297__freqman__silent-movie-sam-fox-hurry-music
23131__pcaeldries__countrysidesummerevening
37751__quilt__blues-for-the-masses-05
44360__debudding__clarinet-a-b-split-stereo-pair-nt-5-s
42953__freqman__gypsy-violin-variation
159451__setuniman__nice-tune-0q-15mb
32158__zin__piano-2-140bpm
29697__herbertboland__pianomood1
1281__plagasul__arpeggio6lop

wszystkie pochodzą ze strony The freesound project

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz