O mnie

Moje zdjęcie
Pierwszy Podcast Antropologiczny. Projekt dźwiękowy współtworzony przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powstał w ramach Warsztatów Etnologicznych prowadzonych przez dr Agatę Stanisz od roku 2012 oraz działalności Pracowni Antropologii Audiowizualnej.

poniedziałek, 24 września 2012

Bałkańska gawęda: wywiad z prof. Andrzejem BrenczemProfesor Andrzej Brencz jest pracownikiem Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Obecnie jest Kierownikiem Zakładu Etnologii Polski i to głównie z Polską związane są jego zainteresowania badawcze. Profesor jest bowiem specjalistą od Wielkopolski – tutejszej kultury, folkloru, specyfiki regionalnej. Niemniej jednak zamiłowania profesora nie ograniczają się jedynie do tego niewielkiego obszaru – drugim, nieco większym i również bardzo dla niego ważnym kawałkiem świata są bowiem Bałkany. Właśnie tematyki bałkańskiej dotyka nasz wywiad, który przeprowadziłyśmy z profesorem wiosną tego roku. Naszą inspiracją była niezwykle emocjonalna reakcja profesora Brencza na wieść, iż wybieramy się w najbliższym czasie na wycieczkę do Albanii. Zauważywszy jak silne uczucia wzbudza w nim wspomnienia Bałkanów stwierdziłyśmy, iż jest to jeden z najlepszych tematów, o których możemy z nim porozmawiać. Profesor Brencz opowiedział nam jak zaczęła się jego przygoda z Bałkanami, jak trafił tam po raz pierwszy jeszcze w latach studenckich, otrzymując możliwość wyjazdu na wymianę uczelnianą do Belgradu. Po tym pierwszym kontakcie z regionem miały miejsce następne – przyjazd studentów z Jugosławii do Polski, kolejne wyjazdy na badania terenowe, stypendium, zwiedzanie i wycieczki... Podczas tych wielu pobytów na południu profesor zdążył doświadczyć i zaobserwować wielu ciekawych sytuacji i zdarzeń. Stąd też w naszym podcaście znajdą się opowieści o tradycyjnym serbskim weselu, o mniej tradycyjnym pogrzebie, o wciąż żywej na tamtych terenach zasadzie krwawej zemsty... Nie zabraknie także ciekawostek o bałkańskiej kuchni, muzyce i alkoholach. Poprzez opowiedzenie kilku odrębnych historii profesor Brencz nakreśla charakter Bałkanów jako regionu, ich klimat i atmosferę oraz własny, specyficzny do nich stosunek. Bałkany bowiem były i są dla profesora Brencza regionem bardzo istotnym. Z jednej strony ze względu na swoją specyfikę, potencjał badawczy, niezwykle ciekawy teren etnograficzny jaki stanowią, jak i z powodów czysto emocjonalnych, osobistych sympatii. Mamy nadzieję, iż obydwa elementy wysłyszeć można w naszym podcaście. 

Wywiad przeprowdziły i opracowały:
Justyna Adamczewska
Justyna Gąsiorek
Marta Wojciechowska

W nagraniu zostały wykorzystane następujące utwory:

wszystkie pochodzą ze strony The Freesound Project

2 komentarze:

  1. Świetny pomysł!
    Gdyby jeszcze podcasty miały jakiś tytuł - byloby świetnie. Cos chwytliwego, zachęcającego od odsłuchania. Dodatkowo podczas dzielenia się linkiem np. na Facebooku to tyt. jest ważny! Streszczenia pod plikiem są raczej długie, a nie tylko nazwisko może zachęcać do odsłuchania...

    OdpowiedzUsuń
  2. Serdeczne dzięki za sugestie - na pewno popracujemy nad tytułami!

    OdpowiedzUsuń