O mnie

Moje zdjęcie
Pierwszy Podcast Antropologiczny. Projekt dźwiękowy współtworzony przez studentów Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Powstał w ramach Warsztatów Etnologicznych prowadzonych przez dr Agatę Stanisz od roku 2012 oraz działalności Pracowni Antropologii Audiowizualnej.

niedziela, 28 czerwca 2015

Skąd ciało wiedziało? cz. 2

Nagrania referatów wygłoszonych w ramach II edycji Studencko-doktoranckiej konferencji „Skąd ciało wiedziało? Ucieleśnienie w naukach kognitywnych i społecznych”. Konferencja odbyła się w dniach 15-16.05.2015 w Pracowni Duży Pokój (Warszawa ul. Warecka 4/6). Organizatorem był Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Warszawskiego. Za konferencję oraz podzielenie się z nami nagraniami referatów są odpowiedzialni: Urszula Klimut, Rafał Rukat, mgr Piotr Litwin oraz mgr Paweł Motyka.

4. Jan Wawrzyniec Lech (MISH UW): "Wykonanie i zapis. Przedmiot badań antropologii muzyki w świetle ucieleśnienia, fenomenologii percepcji i doświadczeń terenowych" 

Antropologiczne badanie muzyki, praktyk muzycznych i rozmaitych perspektyw estetycznych związanych z muzyką nierzadko wiąże się z koniecznością rozczytania zakodowanej w nutowym zapisie kulturowej treści. Jak jednak czytać zapis muzyczny w kontekście empirycznych badań tere-nowych, skoro wykonanie zapisanego utworu nigdy nie oddaje zapisków na pięciolinii w sposób idealny? Odpowiedzi dostarcza fenomenologia percepcji Merleau-Ponty'ego, która, wykorzystując kategorię ucieleśnienia, postuluje przełamanie granic zapisu i wykonania. Prowadzi to do postrzegania muzyki jako cielesnego, indywidualnego doświadczenia, któremu dalsze będą pozo-stające na poziomie lektury tekstu analizy. Opisy tego rodzaju podejścia do muzyki i ucieleśnionego doświadczenia dźwiękowego przedstawię na podstawie własnych przeżyć terenowych środowisk rzymskokatolickich w podolskiej miejscowości Murafa.


5. Anna Duda (Instytut Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych UŚ): "Aspekty ucieleśnienia w pracy Studia Dwóch Ścieżek – studium przypadku" 

Referat to prezentacja obszarów pracy studia wraz z przykładowymi formami ćwiczeń tak, by uzyskać przekrój aspektów, w jakich rozważane może być pojęcie ucieleśnienia. Ze względu na brak usystematyzowanego języka opisu dla praktyk z pogranicza sztuk walki i działań o charakterze performatywnym, opis pracy studia dokonywany jest na podstawie weryfikowania wewnętrznego języka, jakim członkowie opisują własne działania (m.in. pojęcie „punktu newralgicznego”) i konfrontowanie go z już istniejącymi pojęciami stosowanymi na gruncie teatrologii (głównie w nurcie antropologii tańca i teatru), estetyki oraz w konkretnych przypadkach – z zakresu neurokognitywistyki.


6. Wojciech Sak (Kognitywistyka UMK): "Rola temperatury w ucieleśnionym poznaniu: od pierwszych eksperymentów po aplikacje neuroekonomiczne" 

Pierwsze badania w podejściu ucieleśnionego poznania udowodniły wpływ samego fizycznego ciepła na percepcję społeczną. Na przykład otrzymanie na chwilę do przytrzymania ciepłego bądź zimnego napoju istotnie wpływało odpowiednio na późniejszą wysokość psychologicznej oceny drugiej osoby jako „ciepłej” bądź „zimnej”. Inne badania pokazały także wpływ zmiany odczuwanej temperatury na poziom altruizmu, czy ocen moralnych. Rola temperatury w ucieleśnionym poznaniu ma szczególne implikacje dla rozwiązań neuromarketingowych. Ostatnie badania neuroekonomiczne związane z ucieleśnionym pozaniem i społeczną konsumpcją pokazały jak istotną rolę w naszych zachowaniach odgrywa mechanizm samoregulacyjny, dążący do utrzymaniu balansu pomiędzy odczuwanym ciepłem bądź zimnem, zarówno fizycznym jak i społecznym. Wpływa on na społeczne aktywności, produkty i usługi, jakie wybieramy ze względu na odczuwaną temperaturę, zarówno psychiczną (społecznie zależną) jak i fizyczną. Odpowiednia manipulacja tymi dwiema zmiennymi pozwala zwiększać sprzedaż, pozostawiając konsumentów nieświadomymi ucieleśnionych źródeł ich decyzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz